درباره Iran Air

ایران ایر، پرچمدار صنعت هوایی ایران

ایران ایر، شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، حامل پرچم صنعت هوانوردی کشور ایران و قدیمی ترین شرکت هواپیمایی خاورمیانه و دومین شرکت هواپیمایی قدیمی در قاره آسیا است. حوزه ریاست این شرکت در فرودگاه مهرآباد تهران واقع شده است. تا سال 2018 این شرکت، پرواز به هفتاد و یک مقصد متفاوت در آسیا و اروپا را در کارنامه خود دارد. پایگاه های اصلی این شرکت فرودگاه بین المللی امام خمینی و فرودگاه مهرآباد هستند که هر دو در شهر تهران، پایتخت کشور ایران واقع شده­اند. در ایران، بسیاری از افراد این شرکت را با نام هما می شناسند که نام پرنده ای افسانه ای در فرهنگ ایران و همچنین مخفف عبارت هواپیمایی ملی ایران است. خدمات حمل بار این شرکت با نام ایران ایر کارگو، مسئول برقراری پروازهای باری بین المللی است.

بنیانگذاران ایران ایر و نخستین پروازها

شرکت ایرانین ایرویز در سال 1944 توسط رضا افشار و غلام ابتهاج پایه گذاری شد. بعد از جنگ جهانی دوم این شرکت اولین پرواز مسافری خود را از تهران به مشهد انجام داد. پس از آن نیز پروازی از تهران به اصفهان-شیراز-بوشهر-آبادان-اهواز انجام شد. در سال 1946 این شرکت هواپیمایی اولین پروازهای بین المللی خود به مقصد قاهره و بغداد را آغاز کرد و در ماه آوریل سال 1947 پرواز به پاریس در برنامه کار ایران ایر قرار گرفت. بین سال های 1945 و 1962 این شرکت تبدیل به یکی از بزرگترین شرکت های هواپیمایی در داخل ایران شد که هر هفته چند پرواز بین المللی به کشورهای اروپایی نیز داشت. ناوگان این شرکت در ابتدا متشکل از چند هواپیمای داگلاس DC-3s بود که به مرور زمان هواپیماهای داگلاس DC-4 و ویکرز ویسکانت به آن اضافه شدند.

در سال 1954، شرکت هواپیمایی خصوصی پارسیان پایه گذاری شد. پارسیان در ابتدا فقط پروازهای باری انجام می داد اما به مرور زمان پروازهای مسافری داخلی از تهران به شهرهای بزرگ ایران را نیز آغاز نمود. در سال 1960 شرکت پارسیان پروازهای مسافری به چندین مقصد اروپایی، شامل ژنو، پاریس، بروکسل و لندن را با هواپیماهای بوئینگ 707 و داگلاس DC-7 آغاز کرد.

ایران ایر در مسیر گسترش

شرکت ایرانین ایرویز در سال 1961 ملی شد. در تاریخ بیست و چهارم فوریه 1961، شرکت های ایرانین ایرویز و پارسیان ادغام شدند تا شرکت هواپیمایی ملی ایران (هما)، که با نام ایران ایر شناخته می شود را شکل دهند. این شرکت پرنده هما را سمبل خود قرار داد و همچنین در سال 1964 عضو اتحادیه بین المللی حمل و نقل هوایی (IATA) شد. این شرکت در میان اولین خریداران هواپیمای بوئینگ  747SP در زمان ساخت آن هواپیما بود.

در سال 1965 ایران ایر اولین هواپیماهای جت خود، بوئینگ 707 و بوئینگ 727-100 را تحویل گرفت و در دنباله آن در سال 1971 بوئینگ 737-200 و در سال 1974 بوئینگ 727-200 و سه مدل دیگر بوئینگ 747 (747-100، 747-200 و 747SP) را بین سال های 1978 تا 1979 بر ناوگان خود افزود. در اواسط دهه 1970 ایران ایر به چندین شهر اروپا پروازهای بدون توقف و پروازهای با یک توقف در مسیر داشت که  سی پرواز در هفته به شهر لندن را شامل  می شد.

در تاریخ بیست و نهم ماه می سال 1971، مسیر تهران به نیویورک افتتاح شد. این پرواز به وسیله هواپیمای بوئینگ 707s انجام می شد و طی مسیر در فرودگاه هیترو لندن توقف داشت. مدت کوتاهی بعد، این پرواز با استفاده از هواپیمای بوئینگ 747SP به پروازی بدون توقف تبدیل شد. ایران ایر، دومین شرکت هواپیمایی خاورمیانه بود که پرواز بدون توقف به نیویورک ارائه می داد. با شروع پرواز در این مسیر، شرکت ایران ایر رکوردی جهانی از نظر زمان و مسافت برای یک پرواز بدون توقف دوربرد ثبت کرد (دوازده ساعت و پانزده دقیقه، 9.867 کیلومتر). در سال 1978 این شرکت شش هواپیمای ایرباس A300 خریداری کرد تا از آن ها در مسیرهای شلوغ داخلی خود استفاده کند. در پایان سال 1978 ایران ایر 31 مقصد بین المللی داشت که دامنه آن از نیویورک تا پکن و توکیو گسترده بود.

ایران ایر و افتخارات جهانی

در اواخر دهه هفتاد میلادی ایران ایر سریع ترین رشد در میان شرکت های هواپیمایی دنیا را داشت و یکی از پرسود ترین شرکتهای هواپیمایی بود. در سال 1976 ایران ایر در رتبه دوم امن ترین شرکت های هواپیمایی دنیا قرار گرفت؛ چرا که در ده سال پیاپی حتی یک حادثه نیز در پروازهای این شرکت اتفاق نیافتاده بود. دلیل دوم شدن ایران ایر در این لیست، کمتر بودن ساعات پرواز این شرکت نسبت به شرکت هواپیمایی کوانتاس بود که رتبه اول را به دست آورد.

ایران ایر پس از انقلاب

در نتیجه تحریم های ظالمانه پس از انقلاب اسلامی ایران، ایران ایر توانایی خود برای گسترش و نوسازی ناوگان خود را از دست داد.  آخرین هواپیمای جدید غربی که ایران ایر به ناوگان خود اضافه کرد در سال 1994 بود که در این سال دو فروند هواپیمای ایرباس A300-B4s به ناوگان این شرکت اضافه شد که به جبران شلیک ناو آمریکایی به پرواز شماره 655 ایران ایر در سال 1988، توسط دولت آمریکا به این شرکت داده شد. در سال 2001 ایران ایر شش هواپیمای ایرباس A300s دست دوم از ترکیه خریداری کرد، اما فقط بعد از گذشت دوسال تمامی این شش هواپیما در تهران، مشهد و مسکو زمین گیر شدند. این مسئله زمینه پیداش بحثی در زمینه ضعف طراحی موتورهای این هواپیماها را مطرح کرد. البته یکی از این شش هواپیما در سال 2010 به چرخه پروازهای این شرکت بازگشت.

با توجه به گفته های مقامات ایرانی، در حال حاضر، کشور ایران بیش از صد هواپیما دارد که بخشی از آن­ها متعلق به شرکت ایران ایر هستند که به دلیل دسترسی نداشتن به قطعات نو و نداشتن توان فنی تعمیر قطعات قدیمی همگی زمین گیر شده­اند. تحریم های بلند مدت بین المللی این شرکت و جلوگیری کشورهای خارجی از فروش قطعات و هواپیماهای جدید به آن تاثیر به سزایی در افزایش میانگین سنی ناوگان این شرکت داشته است. در سال 2017 میلادی، میانگین سن هواپیماهای موجود در ناوگان هوایی این شرکت بیست و چهار سال بوده است که این عدد یکی از بزرگترین میانگین های سنی ناوگان یک شرکت هواپیمایی در سطح دنیا به شمار می آید.

اطلاعات بیشتر
...
اذربایجان

باکو

...
هندوستان

مومبای

...
پاکستان

کراچی

...
دانمارک

کپنهاگ

...
فرانسه

پاریس

...
فرانسه

مارسی

...
فرانسه

نانت

...
فرانسه

نیس

...
فرانسه

لیل

...
فرانسه

لیون

...
المان

برلین

...
المان

فرانکفورت

...
المان

هامبورگ

...
المان

لایپزیگ

...
المان

دوسلدورف

...
المان

هانوفر

...
المان

نورنبرگ

...
المان

مونیخ

...
المان

اشتوتگارت

...
ایتالیا

رم

...
ایتالیا

میلان

...
هلند

امستردام

...
ترکیه

انکارا

...
بریتانیا

ابردین

...
بریتانیا

بیرمینگهام

...
ترکیه

استانبول

...
بریتانیا

لندن

...
بریتانیا

منچستر

...
بریتانیا

گلاسگو

...
بریتانیا

لیدز

...
بریتانیا

لیورپول

...
بریتانیا

ادینبرو

...
فرانسه

استراسبورگ