درباره Kuwait Airways

شرکت هواپیمایی کویت

شرکت هواپیمایی کویت ایرویز، شرکت هواپیمایی ملی کشور کویت است که مرکز فرماندهی آن در فرودگاه بین المللی کویت در منطقه الفراوانیه قرار دارد. این شرکت خدمات خود را در سرتاسر خاورمیانه، هند، اروپا، جنوب شرق آسیا و آمریکای شمالی ارائه می دهد. پایگاه اصلی کویت ایرویز فرودگاه بین المللی کویت است.  نام این شرکت در لیست شرکت های  عضو سازمان هواپیمایی عرب دیده می شود.

تاریخچه شرکت کویت ایرویز

تاریخچه شرکت کویت ایرویز به سال 1953 باز می­گردد. در این سال شرکت کویت نشنال ایرویز، توسط گروهی از تجار اهل کویت شکل گرفت. در ابتدا سهم دولت از این شرکت پنجاه درصد سود آن بود. همین سال بود که  قرداد مدیریت پنج ساله­ای با شرکت هواپیمایی بین المللی بریتانیا (BIA) عقد شد تا مدیریت پروازهای چارتر و نگهداری از هواپیماها را انجام دهد. دو هواپیمای داکوتا خریداری شدند و فعالیت این شرکت به صورت رسمی از شانزدهم مارس 1954 آغاز شد. در نخستین سال عملیات، کویت نشنال ایرویز موفق به جا به جایی نزدیک به نه هزار مسافر شد. در ماه جولای سال 1955 نام این شرکت به کویت ایرویز تغییر یافت.

کویت ایرویز و توسعه ناوگان هوایی

در تاریخ هشتم آگوست سال 1962 کویت ایرویز، اولین مشتری خارجی هواپیمای ترایدنت بود و دو فروند از این هواپیما  را خرید و امکان خرید یک فروند دیگر را نیز در قرارداد خود گنجاند. ارزش این قرارداد چیزی در حدود پنج و نیم میلیون پوند بود که شامل یک هواپیمای کامت 4C نیز می شد. در مارس سال 1964 کویت ایرویز اولین مقصد اروپایی خود را به شبکه حمل و نقلش افزود. این مقصد، شهر لندن بود که برای این پرواز، هواپیمای کامت در نظر گرفته شد.

در آپریل سال 1965 شبکه خدمات این شرکت گسترش قابل توجهی یافت و شهرهای آبادان، بغداد، بحرین، بیروت، بمبئی، قاهره، دمشق، دوحه، ژنو، اورشلیم، کراچی، لندن، پاریس و تهران را شامل می شد. طی این سال­ها کویت ایرویز همواره در حال گسترش ناوگان خود و افزایش سرمایه گذاری در بخش زیرساخت خود بود تا اینکه در سال 1968 این شرکت برای اولین بار به سود دهی رسید و درآمد خالص آن به بیش از نهصد هزار پوند رسید.

سود دهی شرکت و گسترش مسیر پروازی

در طول سال 1972، کویت ایرویز پنجمین سال سود دهی متوالی خود را جشن گرفت. در این سال، سود خالص این شرکت نزدیک به سه میلیون پوند شده بود. در سال 1973 پروازهای این شرکت به شهر کلمبو در سریلانکا آغاز شد. در ماه مارس سال 1975 فیصل سعود که رئیس هیئت مدیره کویت ایرویز بود، هزار و هشتصد نفر پرسنل برای این شرکت استخدام کرد. در همان سال کویت ایرویز اولین هواپیمای بوئینگ 737 خود را سفارش داد و مقرر شد این هواپیما در فوریه سال 1976 به این شرکت تحویل داده شود. کویت ایرویز در سال 1979 به نود و ششمین مشتری بین المللی هواپیمای بوئینگ 727 تبدیل شد. سفارش این شرکت سه فروند از این هواپیما بود که قرار شد در اواخر سال 1980 و اوایل 1981  به این شرکت تحویل داده شوند.

در ماه اکتبر سال 2007، مدیر اجرایی ارشد جدید شرکت طرح خصوصی شدن کویت ایرویز را ارائه داد. به عقیده او برای اینکه کویت ایرویز بتواند به صورتی اثر بخش با شرکت های هواپیمایی دیگر رقابت نکند، باید خصوصی شود. او بر این باور بود که اگر این شرکت هواپیمایی خصوصی نشود در زمینه پیشرفت خود، خصوصاً در ارتباط با نوسازی ناوگان با مشکل روبه رو خواهد شد.

در نوامبر سال 2013 پروازهای کویت ایرویز به کشور عراق از سر گرفته شدند. این شرکت ارتباطات هوایی خود با کشور عراق را در سال 1990 پس از حمله عراق به کشور کویت قطع کرد. همچنین پس از وقفه ای هفده ساله پروازهای این شرکت به مونیخ در ماه جولای سال 2015 دوباره آغاز شدند. افزون بر این در همان ماه جولای، کویت ایرویز پروازهای خود به فرودگاه آتاتورک استانبول را نیز دوباره برپا کرد. در اکتبر سال 2015 نیز شهر بنگلور، پس از سه سال، دوباره به شبکه حمل و نقل کویت ایرویز بازگشت.

آخرین اطلاعات منتشر شده از این شرکت نشان می دهد که تا پایان سال 2019 میلادی شرکت کویت ایرویز همچنان به صورت کامل متعلق به دولت کشور کویت است و یوسف الجاسم  نیز ریاست هیئت مدیره این شرکت را برعهده دارد.

 

اطلاعات بیشتر
...
بحرین

منامه

...
لبنان

بیروت

...
عربستان سعودی

دمام

...
عربستان سعودی

جده

...
عربستان سعودی

مدینه

...
امارات متحده عربی

ابوظبی

...
عربستان سعودی

ریاض

...
بنگلادش

داکا

...
هندوستان

احمداباد

...
هندوستان

بنگلور

...
هندوستان

چنای

...
هندوستان

دهلی

...
هندوستان

مومبای

...
هندوستان

تریواندروم

...
پاکستان

اسلام اباد

...
پاکستان

لاهور

...
سریلانکا

کلمبو

...
فیلیپین

مانیل

...
تایلند

بانکوک

...
ایالات متحده امریکا

نیویورک

...
فرانسه

پاریس

...
المان

فرانکفورت

...
المان

مونیخ

...
ایتالیا

میلان

...
ایتالیا

رم

...
ترکیه

استانبول

...
بریتانیا

لندن