چند نکته کلیدی در باره صادرات هوایی خشکبار به خارج از کشور

میوه خشک و آجیل ایرانی، این دو کلماتی هستند که قدیمی‌ترین راه حفظ و نگاه داشت میوه‌های تازه را یادآوری می‌کند. در این روش، گوهرهای طبیعت را برای مدتی طولانی‌تر از فساد مصون نگاه می‌داریم. سال‌هاست که همگان به ارزش غذایی خشکبار در آشپزی و نقش مکمل آن در غذا و خوراک مغذی برای تمام فصول پی برده اند. 
 
پسته، کشمش، خرما، بادام، گردو، فندق، زردآلو، انجیر، هلو، گلابی و دیگر میوه‌های خشک و تمام میوه‌های درختی در آشپزی خانگی و صنایع غذایی بکار برده می‌شوند که افزون بر شیرینی بر طراوت آن‌ها نیز می‌افزاید.
 
 
 
 
مثلاً کشمش را همراه با غلات و ماست به‌عنوان یک صبحانه مغذی مصرف می‌کنند. امروزه خشکبار را به شکل گسترده‌ در سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های خرده‌فروشی می‌توان دید. پیشینه تولید خشکبار به‌ویژه پسته در ایران به صدها قرن پیش بازمی‌گردد و بی‌تردید هیچ کشور دیگری در جهان این سابقه را ندارد. خشکبار خوش آوازه ایران، جهانی را درنوردیده و حالا ديگر حدود يك قرن است كه خشكبار ايران به كشورهاي دور و نزديك صادر مي‌شود؛ از کشورهای همسایه گرفته تا گوشه و کنار اروپا همه با طعم خوش آجیل ایران آشنا هستند. اين سابقة طولاني باعث مي‌شود توجه ويژه‌اي به مقوله "صادرات هوايي خشکبار" و حمل هوایی این کالا داشته باشيم. از سال 1301 خشكبار ايران به اروپا و خاور دور صادر شده و به خاطر سود بسيار بالاي آن همواره اين تجارت مورد علاقه بازرگانان ايراني بوده است. نود درصد بازار خشكبار ايران از آن پسته، خرما و كشمش است و پس از آن‌ها انجير، مغزها و ميوه‌هاي خشكي چون برگه هلو و يا زردآلو و... قرار مي‌گيرند. اما در سال‌های اخير به دليل افزايش نياز داخلي، بادام و فندق از اسپانيا و تركيه به ايران وارد شده است. گفتني است ايران در زماني نه چندان دور، رتبه اول صادرات پسته را در جهان داشته است.
 

شرایط و چالش‌های صادرات هوایی خشکبار

 
همان‌گونه که گفتیم ایران در عرصه تولید محصولات خشکبار به‌ویژه پسته، خرما، کشمش انجیر سابقه‌ای بسیار طولانی دارد و "ارسال هوایی خشکبار" به خارج از کشور جهت صادرت و تجارت پیشه بسیاری از مردمان این سر زمین بوده است. خشکبار هم مثل زعفران نقش پررنگی در صادرات غیرنفتی ایران دارد؛ اما هر چقدر ایران در صادرات زعفران بی‌رقیب است در خشکبار رقبای زیادی در منطقه و دنیا دارد. صادرکنندگان خشکبار برای اینکه حضورشان را در بازار تثبیت کنند نیاز دارند سرعت ارائه این محصول را در بازارهای دنیا بالاتر ببرند.
 
البته در مسیر صادرات خشکبار گاه چالش‌هایی رخ می‌نماید که در این زمینه می‌توان به کمبود این محصولات اشاره کرد. تا زمانی که محصول موجود باشد با "حمل هوایی خشکبار" ، ارسال آن به خارج از کشور ادامه دارد و صادرات خشکبار پررونق است، اما گاهی عواملی این چرخه را برهم می‌زنند. دلایلی مانند بدی آب‌وهوا و آفت ممکن است کار صادرات و حمل هوایی خشکبار را هم، با وقفه روبه‌رو کند.
 
گاهی هم صادرات خشکبار در مقایسه با دیگر کالاها سود چندانی ندارد؛ زیرا متأسفانه محصولات ایرانی با کیفیت بسیار بالا تولید می‌شوند اما با مبالغی ناچیز به کشورهای دیگر صادر می‌شوند. از سوی دیگر از آنجا كه خشكبار محصولي گياهي، كشاورزي و خوراكي است بايد استانداردهاي بسياري در مورد آن رعايت شود.
 
شرکت فریت بار و کارگو سفیران با سابقه‌اي طولاني در فريت بار و حمل هوايي خشكبار و محصولات كشاورزي مي‌تواند از صفر تا صد اين كار را براي شما انجام دهد. پیداست که برای صادرات خشکبار به سرتاسر دنیا، فریت بار می‌تواند مقرون به صرفه‌ترین راه باشد. اصولاً هزینه ارسال خشکبار با هواپیما با توجه به مقصد و وزن محاسباتی محموله تعیین می‌شود. محموله‌های خیلی بزرگ و سنگین به شکل زمینی یا دریایی ارسال می‌شوند اما برای محموله‌های نه چندان بزرگ خشکبار، راه‌های زمینی و دریایی چندان مناسب و مقرون به صرفه نیستند. برای این نوع محموله‌ها، فریت بار به صورت هوایی ایده‌آل‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه حمل به کشورهای مختلف دنیاست.
 
 
 
 
با استفاده از خدمات مجموعه سفيران، محموله خشكبار شما صحيح و سالم و با رعايت تمامي استانداردهاي حمل بين‌الملل به كشور مقصد شما مي‌رسد. مي‌توانيد در همه مراحل سفيران را یاور خود بدانید؛ از خدمات پیک آپ و حمل کالا به فرودگاه گرفته تا تشریفات گمرکی در فرودگاه مبدأ و تحویل در گمرک شهر مقصد. همچنین در این مجموعه، سایر خدمات فریت بار و حمل هوایی خشکبار مانند صدور بارنامه هوایی نیز با هزینه ای مناسب انجام می‌شود. در صورت نیاز به مشاوره حمل بار و کسب اطلاعات بیشتر درباره حمل هوایی خشکبار و استعلام نرخ با كارشناسان حمل بين‌الملل ما تماس بگیرید.
 

موارد مهم در حمل و صادرات هوایی خشكبار

 
اگر از کسانی که در صادرات خشکبار تجربه دارند بپرسید به دو مرحله ضروری در پروسه حمل هوایی خشکبار اشاره خواهند کرد. همه کسانی که در ارسال خشکبار به خارج دستی دارند اذعان می‌کنند که مرحله نخست و حساس یافتن شریک تجاری در ایران است. شما باید بهترین خشکبار را برای صادرات انتخاب کنید. شناسایی مشتری هم بسیار اهمیت دارد. با این موضوع باید تخصصی برخورد کرد. آیا مشتریان شما در کشور مقصد خشکبار خام را می پسندند یا به خشکبار فرآوری شده و نمکی بیشتر علاقه دارند. یا اینکه طعم‌های شیرین یا ترش را ترجیح می دهند. از دیگر نکات مهم در حمل هوایی خشکبار این است که تحقیق کنید مردمان کشور مقصد کیفیت برایشان مهم است یا قیمت. این موضوع بسیار مهمی در نوع صادرات خشکبار است و البته بسته‌بندی محصول، نکته بسیار مهمی است که بر جذب مشتری به‌ویژه در اروپا تأثیر فراوان دارد. البته در این میان گاه با صادرکنندگانی روبه‌رو می‌شویم که به مرغوبیت کالا توجهی ندارند و گاهی این بی‌توجهی ممکن است به اعتبار ایران در بازارهای بین‌المللی آسیب برساند و همین موضوع نظارت گمرک بر صادرات این محصول را دوچندان کرده است.
 
به‌طورکلی ارسل هوایی محصولات كشاورزي و غذايي و همچنین حمل هوایی خشکبار داراي پيچيدگي‌هاي فراواني است. این پیچیدگی سبب می‌شود تا شما به تخصص و تجربه نیاز داشته باشید. مجموعه‌ای که زیر و بم صادرات خشکبار به خارج از ایران و البته حمل هوایی خشکبار و محصولات حساسي از این دست به سراسر جهان را بشناسند. خبر خوب این است که حمل  خشکبار با انواع هواپیماهای مدرن و شرکت های هواپیمایی معتبر از جمله خدمات اصلي سفيران است که بارها و بارها توانایی خود را با صادرات خشکبار و دیگر مواد غذایی صادراتی نشان داده است.
 

مدارک لازم برای ارسال هوایی خشكبار به خارج از کشور بصورت تجاری

 
اکنون تمام شرایط برای صادرات هوایی خشکبار به‌ وسیله سیستم حمل هوایی آماده است. باز هم می گوییم درصورتی‌که شما قصد صادرات خشكبار ایران به كشورهاي ديگر را دارید باید دقت کنید مناسب‌ترین نحوه حمل بار برای چنين محصولاتي حمل هوایی خشکبار است. البته صادرات خشکبار از ایران هم ، منش و قوانین خودش را دارد. در شیوه صادرات هوایی از فرودگاه لازم است پروسه تشریفات گمرکی انجام شود. از آنجا كه خشكبار جزو محصولات خوراكي است بايد مجوزهای لازم آن از وزارت جهاد كشاورزي اخذ شود. درصورتی‌که صادرکنندگان از دشواری پروسه نظارت و صادرات این کالا اطلاع نداشته باشند ممکن است در تشریفات گمرکی دچار مشکل و خسارت شوند. همانطور که اشاره شد خشکبار جزو محصولات ارزشمند صادراتی کشور است و در بازارهای جهانی نام و برند ایرانی اعتبار قابل توجهی دارد. یکی دیگر از این مدارک دریافت مجوز وزارت بهداشت برای محصولاتی مثل پسته است. اگر پسته به اروپا ارسال می‌شود، باید از لحاظ میزان افلاتوکسین سنجیده و تائید شود که افلاتوکسین آن زیر 10 درصد است. ولی اگر این محصول را به کشوری غیر اروپایی می‌فرستید باید برای آن مجوز استاندارد بگیرید. به طور کلی اگر خشکبار بسته‌بندی شده و آرم استاندارد داشته باشد نیازی به گرفتن گواهی استاندارد ندارد.
 
بنابر قانون گمرک جمهوري اسلامي ايران، صادرکننده باید محموله خشكبار خود را با مدارک مثبته به گمرک اظهار کند. بر اساس قانون صادرات خشکبار این برچسب‌ها باید بر روی محصول ثبت شده باشد. نام محصول به‌صورت کامل باید درج شود و اگر برای فرآوری آن افزودنی به کار رفته یا به شکل طبیعی عملی صورت گرفته، روی بسته درج شده باشد. اطلاعات کامل آجیل هم لازم است. مثلاً اینکه آجیل بسته‌بندی شده در پوست قرار دارد یا بدون پوست فرستاده می‌شود، باید روی محصول به‌طور مشخص نوشته شده باشد. حتی این موضوع که آجیل بسته‌بندی شده دارای هسته است یا خیر نیز باید مشخص شود. همینطور نوشتن تاریخ تولید و انقضا و وزن خالص محصول نیز بر روی کالا ضروری است. شرکت فریت بار و کارگو سفیران در امر تشریفات گمرکی در کنار شماست و به‌راحتی و در اسرع وقت امور گمرکی را به انجام می‌رساند تا فریت بار (حمل هوایی) به مقصد موردنظر با کمترین درصد خطا و خسارت به نتیجه برسد.
 
به منظور انجام تشریفات گمرکی برای صادرات هوایی خشكبار لازم است مدارک زیر را آماده داشته باشيم:
 
الف) براي بار مسافري و غیر تجاری بليط، گذرنامه و اظهارنامه مسافر كافي است. البته توجه داشته باشد که مقدار خشکبار باید جهت مصرف شخصی یا حداکثر مصرف یک یا دو خانواده باشد. درغیر این صورت گمان تجاری بودن بار شما برای مأموران گمرگ مبدأ و مقصد ایجاد می شود.
 
ب) جهت ارسال بار به‌صورت صادرات تجاري این مدارک را باید تهیه کنید:
 
 • فاکتور فروش Invoice
 • فهرست بسته‌بندي Packing List
 • معرفی‌نامه به گمرک فرودگاه
 • كارت بازرگاني
 • مجوز وزارت بهداشت
 • مجوز وزارت جهاد و كشاورزي
 
* براي صادرات پسته لازم است گواهي استاندارد از وزارت جهاد كشاورزي و مدارک آزمایش افلاتوكسين را گرفته باشيد.
 
در صورت انجام تشریفات گمرکی از سوی شرکت سفیران، صادرکننده بايد هرگونه نیاز به مدارک تکمیلی را در زمان مقتضی با درخواست کتبی به سفیران اطلاع دهد. بدین ترتیب مدارک دیگری که برای ترخیص بار در مقصد لازم است، توسط سفيران تهیه و به همراه سایر مدارک به بارنامه اضافه می‌گردد. گفتنی است توجه به این نکته ضرورت دارد و نوع مدارک برای ارسال بار به کشورهای گوناگون متفاوت است.
 

شرایط لازم برای بسته‌بندی خشكبار جهت حمل هوایی این محصول

 
از آنجا كه خشكبار جزو اقلام خوراكي است در بسته‌بندي آن‌ها نيز بايد نهايت دقت صورت گيرد و استانداردها رعايت شود. در مورد بسته‌بندي خشكبار توجه داشته باشيد كه بسته‌بندي بايد در حد استاندارد كشور مقصد باشد و برچسب عنوان و وزن خالص محصول به زبان مورد تأیید کشور مقصد قید شده باشد. یکی از مهم‌ترین نکات در زمینه ارسال خشکبار، زمان ارسال است. با توجه به اینکه حجم قابل توجهی از خشکبار را میوه‌ها تشکیل می‌دهند، باید در زمان مناسبی تهیه شوند. شما می‌توانید خشکبار را فله‌ای هم ارسال کنید ولی اکیداً توصیه می‌کنیم که این کار را نکنید. با این روش ارزش محصول کاهش پیدا می‌کند و احتمال اینکه در حین فریت بار کیفیتش را از دست بدهد بیشتر می‌شود؛ بنابراین توصیه سفیران به شما، بسته‌بندی استاندارد و مناسب محصول است. توجه داشته باشید که بخشی از مشتریان محصولات شما، کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای آمریکای شمالی و اقیانوسیه هستند که بی‌نهایت در مورد ورود مواد غذایی سختگیرند و بالاترین استانداردهای واردات را دارند؛ بنابراین کوچک‌ترین بی‌توجهی در امر بسته‌بندی و فریت بار خشکبار باعث می‌شود این بازارها از دست بروند.
 

شرایط تشریفات گمرکی جهت صادرات هوایی خشكبار در پایانه هوشمند بار فرودگاه امام

 
برای  حمل هوایی خشکبار و صادرات هوایی کالایي از این دست، لازم است قوانینی رعایت و مراحل خاصی جهت دریافت مجوز صادرات، از گمرکات کشور مبدأ و مقصد طی شود. انجام پروسه امور گمرکی در گمرکات کشور برای حمل هوایی خشکبار مستلزم داشتن تخصص و پیشینه انجام این کار توسط شرکت و یا فرد اظهارکننده است. مشخص است که عدم داشتن این تخصص و سابقه باعث ایجاد وقفه در عملیات گمرکی در فرودگاه مبدأ و خسارت برای صاحب کالا خواهد شد.
 
 
 
 
 
شرکت خدمات فریت بار و کارگو سفیران با بیش از چهل سال تجربه در صادرات و حمل هوایی خشکبار و انواع کالا از گمرکات و فرودگاه‌های کشور در خدمت صادرکنندگان است. تجربه و تخصص ما در زمینه صادرات خشکبار می‌تواند مسیر پیچیده ارسال خشکبار به خارج را هموار سازد. سفیران به صادرکنندگان اطمینان می‌دهد که انجام پروسه گمرکی در فرودگاه و حمل هوایی خشکبار را بدون وقفه و در اسرع وقت توسط پرسنل مجرب و ماهر به انجام خواهد رساند.
 

صدور بارنامه هوایی جهت حمل هوایی خشكبار

 
شرکت خدمات فریت بار و کارگو سفیران دارای مجوز رسمی از سازمان هواپیمایی کشوری است. سفیران اجازه صدور انواع بارنامه هوایی شرکت‌های معتبر هواپیمایی فعال در ایران را داراست. ما می‌توانیم به شما کمک کنیم مناسب‌ترین هزینه حمل هوایی بار را با معتبرترین ایرلاین های بین‌المللی داشته باشید.
 
 
 
 
پس از انجام تشریفات گمرکی در فرودگاه مبدأ توسط پرسنل این شرکت، بارنامه شما در دفتر سفيران مستقر در پایانه هوشمند بار فرودگاه امام خمینی ، توسط پرسنل مجرب ما با بهترین نرخ حمل هوایی بار صادر می‌گردد. پس از آن، بار شما برای ارسال به شرکت هواپیمایی مذکور تحویل داده خواهد شد. توجه داشته باشید که بار شما بنا بر اعلام روزانه و کتبی ایرلاین حمل‌کننده و معمولاً بین چهار تا پنج روز به مقصد موردنظر خواهد رسید.
 
پس از آشنایی مختصر با چگونگی حمل هوایی خشکبار، اکنون با بخش دیگری از خدمات شرکت فریت بار سفیران آشنا شوید؛ سفیران خود را شریک صادرات شما می‌داند.
 
 • مشاوره رایگان برای حمل بار شما و بازدید آن در مبدأ
 • بسته‌بندی انواع بار جهت حمل هوایی فریت بار در محل کار یا منزل فرستنده
 • دريافت بار در مبدأ و حمل زمینی آن به فرودگاه
 • ارائه انواع خدمات انبارداری در مبدأ
 • ارائه خدمات بیمه تکمیلی بار توسط شرکت‌های معتبر بیمه
 • انجام تشریفات گمرکی در راستای خروج بار از گمرکات کشور و حمل هوایی به مقصد
 • دریافت رزرو کتبی بار از ایرلاین و ارائه آن به فرستنده بار
 • ارائه خدمات آنلاین جستجوی بار جهت دریافت اطلاعات مراحل حمل توسط شرکت هواپیمایی
 
 
اطلاعات بیشتر

شرایط امنیتی و حراستی صادرات هوایی خشکبار

فرودگاهها در سرتاسر دنیا یکی از امن ترین اماکن عمومی جهت حمل هوایی مسافرین وانواع کالای تجاری به حساب می آیند. حکومت ها ودولت های کشور های مختلف ، حفظ امنیت پایدار درفرودگاه های قلمرو حکومتی خود را ، بدون لحظه ای غفلت، یکی از وظایف اصلی خود و نمادی از قدرت آن کشور در حفظ آرامش، آسایش و امنیت مردمان خود قلمداد میکنند.
ادامه مطلب

ارسال هوایی بار صادراتی و فریت مسافری به سراسر دنیا

ویدئو های دیدنی فریت بار