شرایط امنیتی و حراستی ارسال بار از ایران

فرودگاه ها در سرتاسر دنیا یکی از امن ترین اماکن عمومی جهت حمل هوایی مسافرین وانواع کالای تجاری به حساب می آیند. حکومت ها و دولت های کشور های مختلف ، حفظ امنیت پایدار در فرودگاه های قلمرو حکومتی خود را ، بدون لحظه ای غفلت، یکی از وظایف اصلی خود و نمادی از قدرت آن کشور در حفظ آرامش، آسایش و امنیت مردمان قلمداد می کنند. فرودگاه های کشور ما ، به ویژه فرودگاه امام خمینی ، به عنوان دروازه اصلی حمل ونقل هوایی کشور، با لطف پروردگار و تلاش ، کوشش و مدیریت نیروهای انتظامی، نظامی، قضایی، امنیت و حراستی و با همکاری پرسنل نهاد ها و موسسات  مشغول در این فرودگاه ، همواره بستر آرامش و تحرک بی وقفه و امن مسافر و کالا ، در این مکان استراتژیک بوده و هست .

وقتی از امنیت در فرودگاه و پرواز سخن می‌گوییم، احتمالاً ذهن‌ها به سمت نیروهای امنیت پرواز هواپیما معطوف می‌شود؛ نیروهای جان برکفی که امنیت پروازهای داخلی و خارجی را به‌طور شبانه‌روز تأمین می‌کنند، اما در حقیقت این نیروها بخشی از لایه‌های حفاظتی و امنیتی هستند. سخن ما جامع‌تر و درباره نیروهای امنیتی پرواز، امنیت محیط فرودگاه، امنیت مسافری و امنیت حوزه تجاری و بار است. این نیروها توسط ارگان‌های مختلف اعم از پلیس فرودگاه، پلیس اقتصادی، پلیس مبارزه با مواد مخدر و همچنین حراست فرودگاه ، حراست شرکت‌های هواپیمایی در ایران و حراست گمرک ایران مدیریت می‌شوند.

در حوزه حمل‌هوایی بار و کارگو ، در پایانه هوشمند بار فرودگاه امام خمینی ، پلیس اقتصادی و پلیس مبارزه با مواد مخدر با همکاری حراست پایانه  و حراست گمرک ایران، به‌صورت شبانه‌روزی فعالیت می‌کنند و در این زمینه با شرکت‌های هواپیمایی، خدمات زمینی و ...، در تأمین امنیت حمل‌ونقل هوایی بار تجاری، در قسمت واردات بار و همچنین بار تجاری صادرشده از کشور همکاری دارند. این نهادها همچنین بر دیگر بارهای ورودی و خروجی کشور مانند فریت بار مسافری و مهاجری، اضافه‌بار مسافران، بارهای پستی و بارهای شرکت‌های پست سریع نیز  کاملاً نظارت می کنند. دستورالعمل‌های ابلاغی، آموزش بی‌وقفه پرسنل‌ فعال در حوزه بار و همچنین نظارت بی‌وقفه و دقیق بر فعالیت شرکت‌های بار ورودی و خروجی در فرودگاه سبب شده تا آرامش و امنیت در این مکان عمومی و مهم کشور نهادینه شود و هیچ‌گونه قانون‌شکنی و خطایی از دید این نهادها مخفی نماند.

طبق دستورالعمل حراست فرودگاه و گمرک ایران و پلیس مبارزه با مواد مخدر به کلیه ارسال‌کنندگان کالا اعم از تجاری، مسافری و مهاجری اعلام می‌گردد که تمامی محموله‌های ارسالی از فرودگاه امام خمینی که توسط پرسنل شرکت فریت بار و کارگو سفیران پذیرفته می‌شود، می‌بایست از دستورالعمل‌های زیر پیروی نمایند. در غیر این صورت، شرکت فریت بار و کارگو سفیران از پذیرش این محموله ها معذور خواهد بود:

  • در صورت پذیرش بار در دفتر فرودگاه امام خمینی، واقع در ترمینال بار فرودگاه امام خمینی ، حضور فرستنده کالا با مدارک شناسایی و پر کردن فرم اظهارنامه فرستنده کالا، الزامی است.
  • در صورت پذیرش بار در محل کار یا منزل شما و انجام بسته‌بندی کالا توسط پرسنل این مجموعه، فرستنده کالا ملزم به پرکردن فرم تعهدنامه مبنی بر آگاهی از قوانین ارسالی بار مربوط به" شرع مقدس، اصول فرهنگی کشور ایران و قوانین رایج جمهوری اسلامی ایران" است. فرستنده باید از قوانین کشور مقصد در مورد اجازه ورود بار و قوانین گمرکی آگاهی داشته باشد. ترخیص و تحویل بار در کشور مقصد بر عهده فرستنده و گیرنده بار است و این دو متعهد به انجام ترخیص و تحویل در کشور مقصد هستند. کلیه فرم‌های این شرکت توسط فرستنده امضا و از وی اثرانگشت گرفته می‌شود. فرستنده ملزم به پر نمودن فرم لیست عدل بندی جهت اجرای تشریفات گمرکی است. در هنگام تحویل بار به پرسنل این شرکت، باید مدارک زیر رؤیت شود: اصل کارت ملی فرستنده، اصل شناسنامه فرستنده، اصل گذرنامه فرستنده.
  • در پایان انجام بسته‌بندی تخصصی بار به‌وسیله پرسنل این شرکت، طبق دستورالعمل کارفرما (فرستنده بار)، وی موظف است تا فرم رضایت از نحوه بسته‌بندی بار را امضا کند.
  • مطابق قانون آموزشی و دستورالعمل‌های حراستی، پرسنل این شرکت، در صورت تردید در مورد صحت و سلامت بار یا کالای صادراتی، موظفند در اسرع وقت با پلیس فرودگاه تماس بگیرند. پس از آن، بار یا کالای شما توسط پرسنل خدوم نیروی انتظامی سریعاً ، به‌طور کامل بازرسی خواهد شد.
  • باید توجه داشت که کلیه بارهای این شرکت، اعم از مسافری، مهاجری و تجاری بدون هیچ‌گونه استثنایی و در کلیه فرودگاه‌های کشور، در مرحله نخست توسط نیروهای خدوم انتظامی و پرسنل حراست گمرک فرودگاه و همچنین حراست شرکت هواپیمایی و در مراحل جداگانه به‌ وسیله دستگاه‌های ایکس ری پیشرفته و مخصوص بار هوایی مورد بازرسی قرار می‌گیرند و سپس پرسنل خدوم نیروی پلیس مبارزه با مواد مخدر مستقر در فرودگاه، تمامی بارهای ارسالی در انبار فرودگاه را به‌طور دقیق یک‌به‌یک با سگ های تربیت شده مواد یاب بازرسی می‌کنند.

رعایت نکات یاد شده جهت ارسال بار توسط این شرکت حتمی و غیر قابل تغییر است و سفیران در پذیرش یا رد هرگونه باری کاملاً مختار است. این نکات تنها قسمتی از دستورالعمل‌های حراستی و امنیتی در پذیرش بار است و سفیران مختار به اعمال موارد دیگر طبق دستورالعمل‌های امنیتی و حراستی یا حتی خارج از این دستورالعمل‌هاست.

اطلاعات بیشتر

ارسال بار به تمامی کشورهای دنیا