هر آنچه باید در باره حمل هوایی تابوت و جنازه متوفی به خارج از ایران بدانیم.

از قدیم گفته‌اند مرگ خبر نمی‌کند. چه بسیار آدم‌هایی که جانشان را به دلایل گوناگون از دست داده‌اند و بنا بر وصیت خودشان یا خواست خانواده باید در مکانی که ممکن است خارج از کشور باشد به خاک سپرده شوند. انتقال جسد باید به سریع‌ترین شکل صورت گیرد؛ این وظیفه دشواری است که بر روی دوش اعضای خانواده سنگینی می‌کند. چگونه باید جسد را انتقال داد؟ این پرسشی است که پاسخش را باید از شرکت سفیران بخواهید. ما به شما خواهیم گفت که چرا حمل هوایی جنازه بهترین راه برای انتقال تابوت متوفی است؛ چراکه در سیستم فريت بار و حمل هوایی جنازه معمولاً مسئله زمان سريع انتقال و حمل محترمانه تابوت بسيار حائز اهميت است. شرايط "حمل جنازه از ايران" به خارج از كشور حساسيت‌هاي ویژه‌ای دارد كه بايد به آن‌ها توجه كرد. این‌ها شما را متقاعد خواهد کرد که انجام پروسه "حمل هوایی جنازه از ایران" را به‌تنهایی نمی‌توانید به سرانجام برسانید. در این زمینه ما در شرکت فریت بار سفیران، ضمن همدردی با خانواده متوفی، تمام تلاش خود را برای انتقال شایسته و به دور از حاشیه تابوت عزیز ازدست‌ رفته شما به کار خواهیم گرفت.
 
اکنون متن قانون مربوط به درگذشت اتباع خارجی در ایران را می‌خوانیم:

متن قانون ثبت‌ احوال ماده بیست و دوم: وفات خارجیان ( و ایرانیان مقیم خارج از کشور) پس از ثبت به شهربانی محل اعلام می‌شود و یک نسخه گواهی به سازمان ثبت‌ احوال کشور فرستاده خواهد شد که به وزارت امور خارجه ارسال گردد (قانون اصلاحی ۱۸/۱۰/۶۳).

 
همان‌گونه که می‌بینید مسیر کلی در این قانون ذکر شده است، اما نکاتی باریک‌تر ازمو در این میانه هست که به چشم نمی‌آید و تنها تجربه و تخصص می‌تواند گره‌گشا باشد و مشکلات حمل هوایی جنازه را برطرف کند. گفتیم همواره انتقال جسد متوفیانی که جایی  دور از بستگان خود فوت می‌کنند، به یکی از دغدغه‌های اطرافیان تبدیل می‌شود. حتی گاهی دیده می‌شود که خانواده متوفی به خاطر پیچیدگی این روند، در حمل هوایی جنازه به دردسرهای گوناگون می افتند. پروسه حمل هوایی جنازه، در مقایسه با حمل کالاهای عادی تفاوت‌هایی دارد و با جزئیات و تعداد مراحل بیشتری درادارات دولتی و گمرک هر کشور روبه‌رو خواهد شد که البته این موضوع به دلیل حساسیت‌های موجود کاملاً طبیعی به نظر می‌رسد. باید گفت در برخی کشورها تشریفات قبل از حمل هوایی جنازه را فقط برخی شرکت‌های خاص کفن و دفن انجام می‌دهند و تمام امور را موبه‌مو اجرا می‌کنند و بعد از آن، حمل توسط شرکت‌هایی موسوم به شرکت فورواردر هوایی ادامه پیدا می‌کند. این روند در برخی کشورها نیز این‌گونه است که فورواردرهای خاصی مجوزهای لازم جهت انجام کلیه مراحل تشریفات و حمل هوایی جنازه با تابوت را بر عهده می‌گیرند تا خانواده داغدار احساس آرامش داشته باشند و فشار مضاعفی بر آن‌ها تحمیل نشود. البته معمولاً حضور یکی از نزدیکان یا اقوام و دوستان متوفی برای انجام تشریفات حقوقی ضرورت دارد.
 
 
 
 
سفیران توانایی این را دارد که حمل هوایی جنازه را در کمال احترام و با رعایت تمامی شئونات، با نرخ فریت بار منصفانه و در اسرع وقت به هر کشوری در دنیا انجام دهد. انجام امور اداری در هر نقطه از کشور، تهیه تابوت‌های استاندارد و مخصوص، انجام تشریفات گمرکی در فرودگاه مبدا و تحویل در گمرک مقصد از جمله خدماتی است که سفیران می‌تواند برای حمل تابوت و جنازه انجام دهد. برای گرفتن مشاوره، کسب اطلاعات و ثبت درخواست لطفا با شماره 88830215 تماس بگیرید. اگر اطلاعات بیشتری درباره انتقال تابوت و جنازه می خواهید به بخش راهنمایی ارسال هوایی تابوت و جنازه متوفی از ایران مراجعه فرماييد.
 
قبل از حمل هوایی جنازه و انتقال آن به فرودگاه، بستگان متوفی باید مدارکی را برای ارسال هوایی جنازه تهیه کنند. نخستین اقدام برای حمل هوایی جنازه آشنایی کامل با قوانین شرکت‌های هواپیمایی است. پیش از حمل هوایی جنازه، فرستنده  باید مدارک تائید شده حمل هوایی جنازه را برای دفتر هواپیمایی کشور مبدأ و مقصد به شکل کتبی و قانونی بفرستد. اکنون پروسه حمل هوایی جنازه آغاز شده است. پیش از ارسال تابوت هماهنگی‌هایی لازم است که باید با دقت آن‌ها را پی گیری کرد. از جمله این هماهنگی‌ها تهیه برخی مدارک است که از سوی پزشکی قانونی صادر می‌شود . این مدارک شامل گواهی فوت و اجازه حمل هوایی جنازه است که با در دست داشتن این مدارک می‌توان مراحل بعدی ارسال تابوت متوفی را دنبال کرد. همراه داشتن پاسپورت فرد فوت شده همراه با نامه از سفارت کشور مقصد که حاوی اطلاعات کلی متوفی است و باید به پلیس فرودگاه تحویل داده شود نیز ضروری است.
 
پس از ارسال و تأیید مدارک، پروسه "حمل هوایی تابوت" آغاز می‌شود. به این ترتیب که تابوت به قسمت باربری فرودگاه امام خمینی حمل خواهد شد. فردی که متوفی را همراهی می‌کند باید همه مدارک را به پلیس فرودگاه تحویل نماید. پلیس فرودگاه نیز پاسپورت متوفی را با توجه به نامه ارائه شده از سفارت کشور مقصد از سیستم گذرنامه خارج می‌کند و  پاسپورت برای همیشه باطل می‌شود. در این مرحله اجازه حمل هوایی جنازه از سوی پلیس فرودگاه صادر می‌گردد. پس از انجام این مراحل، فرد همراه متوفی با مدارک لازم به قسمت بار فرودگاه مراجعه می‌کند. در این مرحله بارنامه صادر می‌شود و بعد از پرداخت هزینه‌ها، تابوت برای سفر به مقصد مورد نظر به شرکت حمل بار سپرده خواهد شد. کمتر بودن هزینه حمل، از مهم‌ترین ویژگی‌های فریت بار است. هزینه فریت بار نسبت به هزینه راه‌های دریایی و زمینی منصفانه‌تر و معقول‌تر است و همین ویژگی، در کنار اطمینان و سرعت حداکثری باعث شده تا برای جابجایی انواع محوله‌های ویژه و حساس مناسبتر باشد. با این تفاسیر برای ارسال تابوت و جنازه به سرتاسر دنیا، فریت بار راهی مقرون به صرفه‌تر است. به‌طور تقریبی وزن محموله برای حمل هوایی جنازه، حدود صد تا یکصدو بیست کیلوگرم محاسبه می‌شود. محل نگهداری اجساد نیز در طول پرواز در قسمت مجزا از فضای بار و چمدان‌ها قرار دارد. البته جسد را پیش از ارسال مومیایی خواهند کرد که در بخش بعد بیشتر در این باره سخن خواهیم گفت.
 

موارد مهم در حمل هوايي تابوت و جنازه پایانه هوشمند بار فرودگاه امام خمینی

 
به‌طورکلی در موضوع فريت بار و حمل هوايي جنازه بايد مسائل ديني و اعتقادي و بهداشتي زيادي در نظر گرفته شود. بسیاری از اقوام حتی برای انتقال جسدها نیز آدابی دارند که بی‌توجهی به آن‌ها گران تمام می‌شود. پس لازم است ارسال‌کنندگان تابوت و جنازه تمام این مسائل را در نظر بگیرند. تهیه تابوت مخصوصي كه نفوذناپذير باشد، تهیه اجازه‌نامه محلی برای حمل نهایی از مقامات محلی کشور مورد نظر، از جمله کارهای مهمی است که در کشور مبدأ باید انجام شود.
 
موميايي بايد توسط پزشكي قانوني و تحت شرايط مورد تائید انجام گردد. همچنين جسد فرد متوفي از نظر مسائل جنايي و حقوقي در ايران نيز بايد عاري از اشكال باشد و منع قانوني براي ارسال نداشته باشد. پزشكي قانوني دو مدرك به شما ارائه مي‌دهد؛ يكي گواهي فوت و ديگري مجوز خروج از كشور. جنازه در روز آخر هنگامی‌که همه كارها انجام شد قبل از پرواز موميايي خواهد شد و تا قبل از آن در سردخانه نگهداري مي‌شود. باید مدنظر داشت که اجساد متوفیان حتی با وجود مومیایی شدن و تابوت ویژه هم، فقط چند روز دوام دارند. بنابراین خیلی مهم است که تابوت با حداکثر سرعت و بدون فوت وقت به مقصد برسد.
 
 
 
 
توجه داشته باشید هنگام تحویل گرفتن جسد از پزشکی قانونی به دلیل تعدد اجساد حتماً مطمئن شوید جسد متوفی مربوط به شماست. پس از انجام امور اوليه مدارك دريافت شده براي سفيران ارسال مي‌گردد. بستگان متوفی باید اطلاعات کامل متوفی در مقصد مثل مشخصات محل سکونت را اعلام کنند تا هماهنگی‌های اداری ضروری بین ایرلاین و تحویل‌ گیرنده تابوت در مقصد انجام گیرد. نکته مهم این است که کشورهایی مثل آمریکا، کانادا و انگلستان جسد را فقط به شرکت‌هایی که مجوز کفن و دفن دارند تحویل می‌دهند، بنابراین خانواده متوفی  پس از هماهنگی های لازم در مقصد باید نام یکی از این شرکت‌ها را به عنوان گیرنده در بارنامه اعلام کند. سفیران می‌تواند همکاری لازم را با همه موسسات كفن و دفن خارجی برای تحویل جنازه داشته باشد. 
 

مدارک لازم برای ارسال هوایی تابوت و جنازه به خارج ازایران

 
گاهی بروز ناهماهنگی در مراحل کار باعث می‌شود به دلایل گوناگون حمل هوایی جنازه به تأخیر بیفتد که این بار روانی زیادی برای خانواده متوفی خواهد داشت. پس کارها باید به موقع و درست انجام شود. مدارك متوفي بايد به تائید سفارت مربوطه آن كشور در ايران برسد. همچنين تمامي امور گمرکی در كشور مبدأ و پس از حمل هوایی جنازه، در مقصد به انجام خواهد رسید. شرکت فریت بار و کارگو سفیران در امر تشریفات  اداری و گمرکی در کنار شماست و به‌راحتی و در اسرع وقت امور اداری و گمرکی را به انجام می‌رساند تا فریت بار به مقصد موردنظر با کمترین درصد خطا و خسارت به نتیجه برسد.
 
براي انجام تشریفات قانوني و گمرکی حمل هوایی جنازه از فرودگاه امام خمینی باید مدارک زیر را آماده كنيد:
 
 • اصل گواهی صادرشده از بیمارستان با درج علت فوت
 • درصورتی‌که متوفی به‌طور طبیعی فوت نکرده باشد باید از طرف پزشکی قانونی تائید شده و پلیس محلی هم مطلع گردد
 • نامه از اداره اتباع خارجي جهت ارائه به پليس فرودگاه و ... .
 
برای آگاهی بیشتر از نوع مدارک، مراحل کار و نحوه تهیه مدارک با کارشناسان شرکت فریت بار و کارگو سفیران تماس بگیرید. البته در صورت سپردن کار به شرکت سفیران، تمامی این مدارک به‌صورت کامل تهیه و مراحل قانونی کار به‌وسیله کارشناسان ما طی خواهد شد. یادآوری می‌شود که قطعا گمرک هر کشوری قوانین خاص خود را دارد. پس این احتمال وجود دارد که غیر از مدارکی که گمرک ایران می‌خواهد، مدارک دیگری هم نیاز داشته باشید. کارشناسان شرکت سفیران در مورد تمام مراحل گمرکی فریت بار تابوت و جنازه و مدارکی که احتیاج دارید راهنما و همراهتان هستند. همراهان متوفی نسبت به استعلام نرخ انتقال جنازه به فرودگاه و امورات گمرکی اقدام مي‌نمايند و در تمامي مراحل يك نسخه كپي از مدارك را نگه مي‌دارند. همچنين مي‌توانند با وكالت كاري كليه امور را از ابتدا تا انتها به شرکت سفيران بسپارند.
 

شرایط تشریفات گمرکی جهت حمل هوایی تابوت و جنازه به خارج از ایران

 
همانگونه که اشاره شد برای فریت بار و حمل هوایی تابوت و جنازه لازم است قوانینی رعایت و مراحل خاصی جهت دریافت مجوز صادرات از گمرکات کشور طی شود. البته سر درآوردن از این قوانین ریز و درشت و پر کردن برگه‌های جور واجور احتمالاً در حوصله شما نمی‌گنجد و صدالبته با شرایط روحی خانواده متوفی همخوانی ندارد و باید گفت تخصص می‌خواهد و تجربه. مجموعه سفیران توانسته در این سال‌ها با انجام پروسه امور گمرکی در زمینه حمل هوایی جنازه ،تخصص و تجربه کافی را به دست آورد و با افتخار یاریگر شما در این دوران سخت باشد.
 
 
 
 
شرکت خدمات فریت بار و کارگو سفیران با بیش از چهل سال تجربه در انتقال تابوت و حمل‌ونقل هوایی جنازه از كشورهاي مختلف در خدمت ايرانيان است. سفیران به بازماندگان متوفي اطمینان می‌دهد که انجام پروسه قانوني و گمرکی در فرودگاه و حمل هوایی تابوت و جنازه را بدون وقفه و در اسرع وقت توسط پرسنل مجرب و ماهر به انجام خواهد رساند.
 

سخن پایانی

 
به‌طورمعمول بر اساس امور اداري و قانونی، ارسال جسد، ده الی پانزده روز كاري زمان خواهد برد. در تمامی این مدت جسد متوفی در سردخانه های پزشکی قانونی نگهداری خواهد شد. جنازه پس از انجام تمامي مراحل قانوني با اولويت ویژه پروازی به مقصد خواهد رسيد. این در حالی است که در تمام این مدت، شرکت فریت بار سفیران در کنار شماست و با حساسیت لازم روند کار را دنبال می‌کند تا مبادا تأخیری در روند حمل هوایی جسد رخ دهد و موجبات نگرانی شما را فراهم آورد. در صورت تمایل شما، شرکت سفیران قادر است پس از رسیدن تابوت به مقصد نیز هماهنگی‌های لازم را با طرف خارجی به عمل آورد تا خیالتان از هر جهت آسوده باشد.
 
 
 
 
حال که با گوشه‌ی از خدمات شرکت سفیران مستقر در ترمینال بار فرودگاه امام خمینی ،  در زمینه حمل هوایی جنازه و تابوت آشنا شدید بهتر است برخی قابلیت‌های دیگر این شرکت را نیز بدانید. در تمام لحظات دردناک و شاد زندگی در کنار شماییم:
 
 • مشاوره رایگان برای حمل بار شما و بازدید آن در مبدأ
 • بسته‌بندی انواع بار جهت حمل هوایی فریت بار در محل کار یا منزل فرستنده
 • تحویل بار در مبدأ و حمل زمینی آن به فرودگاه
 • ارائه انواع خدمات انبارداری در مبدأ
 • ارائه خدمات بیمه تکمیلی بار توسط شرکت‌های معتبر بیمه
 • انجام تشریفات گمرکی در راستای خروج بار از گمرکات کشور و حمل هوایی به مقصد
 • صدور بارنامه با مناسب‌ترین نرخ حمل هوایی بار با معتبرترین ایرلاین های فعال در ایران
 • دریافت رزرو کتبی بار از ایرلاین و ارائه آن به فرستنده بار
 • ارائه خدمات آنلاین جستجوی بار جهت دریافت اطلاعات مراحل حمل توسط شرکت هواپیمایی
 
اطلاعات بیشتر

شرایط امنیتی و حراستی فریت تابوت و جنازه

فرودگاهها در سرتاسر دنیا یکی از امن ترین اماکن عمومی جهت حمل هوایی مسافرین وانواع کالای تجاری به حساب می آیند. حکومت ها ودولت های کشور های مختلف ، حفظ امنیت پایدار درفرودگاه های قلمرو حکومتی خود را ، بدون لحظه ای غفلت، یکی از وظایف اصلی خود و نمادی از قدرت آن کشور در حفظ آرامش، آسایش و امنیت مردمان خود قلمداد میکنند.
ادامه مطلب

ارسال بار به تمامی کشورهای دنیا

ویدئو های دیدنی فریت بار