آنچه لازم است که درباره صادرات هوایی ترافل و دنبلان کوهی از فرودگاه امام به خارج از ایران، بدانید.

دنبلان كوهي (قارچ دنبلان) يا ترافل ( Truffle )  نوعي قارچ كوهي خودرو است كه در سال‌های اخير با خدمات فريت بار و حمل هوايي از مبدا ترمینال بار فرودگاه امام خمینی به كشورهاي ديگر صادر شده است. اين محصول كه شبيه سيب‌زميني است به نامهاي خِئر یا عِغِر هم شناخته مي‌شود. دنبلان كوهي در بيابان‌ها و كوهپايه‌هاي ايران مي‌رويد؛ از جمله در استان‌های فارس (دشت لارستان)، هرمزگان و كهکيلويه و بويراحمد و همچنين آذربايجان غربي و درَ بخش‌هايي از اصفهان، تهران و مازندران. دنبلان كوهي حاوي پروتئين زيادي است و به دليل ارزش غذايي بسيار بالا طرفداران پر و پا قرصي در جهان دارد.
 
كشورهايي چون قطر، امارات، كويت، بحرين و عربستان از خریداران عمده دنبلان كوهي ايران هستند. بیش‌ترین میزان مصرف قارچ دنبلان در رستوران‌ها، صنایع غذایی، تهیه انواع سس‌ها و روغن‌های معطر و نیز صنايع داروسازی است. در اروپا، بيشتر خواهان نوع سياه دنبلان كوهي هستند؛ حال آنکه در كشورهاي حاشيه خلیج‌فارس نوع سفيد و قرمز آن بیشتر طرفدار دارد. بالا رفتن تولید، تقاضاهای بسیار و افزایش روزافزون قیمت ترافل انگیزه ای است که شرکت‌ها و واسطه‌های فروش ترافل و دنبلان کوهی را مجاب می‌کند تا انواع متفاوت دنبلان را یافته و به سود سرشاری دست یابند. پس لازم است جویندگان ترافل و فروشندگان عمده آن، کسانی که به پخت دنبلان علاقه دارند و متخصصان تغذیه و افرادی که در این زمینه تحقیق می‌کنند و می‌خواهند وارد بازار کار صادرات ترافل و دنبلان کوهی شوند، بتوانند انواع ترافل را به‌خوبی تشخیص دهند و با ویژگی‌های برجسته انواع گونه‌ها، مانند طعم، رنگ، بو، مزه و مشخصات ظاهری آن آشنا شوند.
 
اگر می‌خواهید در این زمینه متخصص شوید بسیار مهم است که بدانید انواع ترافل مربوط به کدام فصل و ماه سال است؛ یعنی در چه فصلی به بازار می‌آید. همچنین کسب اطلاعات لازم درباره منشأ و زیستگاه اصلی گونه‌های ترافل برای فروشندگان و خریداران ضروری است؛ چراکه با گونه‌ای گران‌قیمت روبه‌رو هستید و به دلیل شباهت انواع ترافل شناخت آن ضرورت دارد. باید گفت بیش از دویست نمونه از ترافل و دنبلان کوهی یافت شده است. امروزه با پیشرفت علم و علوم آزمایشگاهی شیوه‌های گوناگونی را برای شناخت گونه‌ها به کار می‌گیرند. بیشتر مردم آشنا با ترافل که یا بنا به علاقه این‌گونه گیاهی را می شناسند یا در کار صادرات ترافل و دنبلان کوهی هستند، بنا به تجربه خود ویژگی‌های شکلی و ساختار داخلی انواع ترافل های بازار را بررسی می‌کنند تا هنگام خرید یا ارسال ترافل و دنبلان کوهی با هواپیما، دچار اشتباه نشوند و طبق سفارش مشتری یا بر اساس ذائقه‌ خانواده دنبلان را انتخاب کنند. برخی افراد باتجربه که احتمالاً جزو قدیمی‌های دنبلان شناس هستند ترافل را از روی بوی آن تشخیص می‌دهند. باتجربه‌ها همچنین با توجه به مکان برداشت ترافل، نوع درختی که از زیر آن جمع‌ آوری‌شده و جنس خاک و فصل برداشت، نوع و گونه ترافل را حدس می‌زنند. به‌هرحال خرید ترافل و دنبلان کوهی کار آسانی نیست. بیشتر فروشندگان هم واسطه هستند و نمی‌توانند اطلاعات دقیقی از محل جمع آوری و جنس خاک منطقه در اختیار شما بگذارند.
 
 
 
 
در حالت کلی اما دنبلان را به سه گونه‌سفید (زبیدی)، قرمز و سیاه می‌شناسند. ترافل سفید را در مناطق جنوبی باید سراغ گرفت. شهرهایی مانند لارستان، شیراز، هرمزگان، کرمان و ساوه مناطقی است که می‌توانید دنبلان سفید را ببینید. ترافل قرمز را در دشت و بیابان های آذربایجان باید سراغ گرفت؛ اما دنبلان سیاه را باید در جنگل‌های گلستان و گیلان و مازندران یافت. خریداران دنبلان سیاه اغلب اروپاییان هستند و اعراب همسایه بیشتر دنبلان سفید و قرمز را می‌پسندند. سال‌هاست که به دلیل آسیب‌هایی که به جنگل‌ها وارد می‌شود اجازه برداشت دنبلان سیاه را نمی‌دهند. به‌اصطلاح صیادان دنبلان سفید و قرمز می‌توانند با عقد قرارداد و پرداخت بهره مالکانه بابت هر کیلو به اداره منابع طبیعی، طبق آنچه در قرارداد ذکر شده به برداشت قانونی دنبلان سفید و قرمز بپردازند. اغلب افراد برای صادرات ترافل و دنبلان کوهی سفید و قرمز به این شیوه اقدام می‌کنند.
 
از آنجا كه دنبلان كوهي جزو محصولات كشاورزي است در حمل هوايي آن بايد استانداردهاي زيادي رعايت شود. ترافل در بازارهای جهانی قیمت زیادی دارد. از سویی دیگر ترافل محصولی حساس است و کوچکترین تغییرات دمایی می‌تواند باعث فاسد شدنش شود؛ بنابراین حفظ تازگی و کیفیت این محصول صادراتی بسیار مهم است. با این تفاسیر برای صادرکنندگان ترافل شیوه ارسال اهمیت حیاتی دارد؛ آن ها باید از راهی استفاده کنند که محصول خیلی سریع و بدون هیچ آسیبی و البته با هزینه پایین به مقصد برسد. تجار برای رسیدن به این مقصود، روش حمل هوایی را انتخاب می‌کنند که از بهترین و مقرون به صرفه‌ترین راه‌های جابجایی ترافل یا دنبلان کوهی است.
 
 
 
 
شرکت فریت بار و کارگو سفیران با سابقه‌اي طولاني در فريت بار و حمل بار هوايي دنبلان كوهي مي‌تواند از صفر تا صد "صادرات هوایی ترافل و دنبلان کوهی" را براي شما انجام دهد. با استفاده از خدمات مجموعه سفيران، بار شما هنگام ارسال ترافل و دنبلان كوهي با هواپیما، صحيح و سالم و با رعايت تمامي استانداردهاي حمل‌ونقل بين‌المللي به كشور مقصد مي‌رسد. سفيران در تمام مراحل ارسال کالایتان در کنار شماست. از جمله تشریفات گمرکی در فرودگاه مبدأ و تحویل در گمرک مقصد. همچنین در مجموعه سفيران، سایر خدمات فریت بار مانند صدور بارنامه هوایی نیز با هزینه بسيار مناسبي انجام می‌شود. در صورت نیاز به مشاوره حمل بار و استعلام نرخ با كارشناسان حمل بين‌الملل ما تماس بگیرید.
 

موارد مهم در صادرات هوایی ترافل و دنبلان کوهی به خارج از کشور

 
به‌طورکلی  حمل هوايي ترافل و دنبلان کوهی و محصولات گياهي و كشاورزي داراي پيچيدگي‌هاي فراواني است. توسعه خطوط هوایی و دسترسی آسان به بیشتر شهرهای جهان باعث شده حمل‌ونقل هوایی، بهترين گزینه برای حمل این محصولات باشد. امنیت بالا، سرعت حمل و قیمت مناسب از جمله مزیت‌های فریت است که در صادرات ترافل و دنبلان كوهي پراهمیت خواهد بود.
 

مدارک لازم برای صادرات هوایی دنبلان کوهی و ترافل در ترمینال بار فرودگاه امام خمینی

 
باید گفت در شیوه صادرات هوایی ترافل و دنبلان کوهی از ترمینال بار فرودگاه امام خمینی ، لازم است پروسه تشریفات گمرکی انجام شود. از آنجا كه دنبلان كوهي جزو محصولات نباتي است براي صادرات آن بايد مجوزهای لازم از وزارت جهاد و كشاورزي و همچنين سازمان منابع طبيعي اخذ شود. فرايند صادرات دنبلان كوهي تا حدودي دشوار و پيچيده است. درصورتی‌که صادرکنندگان از دشواری پروسه نظارت و صادرات این کالا اطلاع نداشته باشند ممکن است در تشریفات گمرکی دچار مشکل و وارد آمدن خسارت شوند.
بنا بر قانون گمرک جمهوري اسلامي ايران، ارسال ترافل و دنبلان كوهي با هواپیما به مدارکی نیاز دارد که صادرکننده این مدارک را باید به گمرک اظهار کند. شرکت فریت بار و کارگو سفیران در امر تشریفات گمرکی در کنار شماست و به‌راحتی و در اسرع وقت امور گمرکی را به انجام می‌رساند تا فریت بار و حمل هوایی ترافل و دنبلان کوهی به مقصد موردنظر با کمترین درصد خطا و خسارت به نتیجه برسد.
در انجام تشریفات گمرکی برای صادرات دنبلان كوهي و فریت بار (حمل هوایی) لازم است مدارک زیر را برای شما تهیه ‌کنیم:
 
 • گواهي مبدأ (جهت ترخيص در فرودگاه مقصد)؛
 • مجوز بهداشت نباتي (جهت ترخيص در فرودگاه مقصد)؛
 • مجوز سازمان منابع طبيعي و پرداخت بهره مالكانه جهت اجازه صدور از فرودگاه مبدأ؛
 • كارت بازرگاني (جهت انجام تشريفات گمركي در فرودگاه مبدأ)؛
 • فاکتور فروش Invoice؛
 • فهرست بسته بندی Packing List.
 
 
 
 
لازم به یادآوری است که گمرک هر کشوری قوانین خاص خود را دارد، بنابراین این احتمال وجود دارد که غیر از مدارکی که گمرک از شما می‌خواهد، به مدارک دیگری هم نیاز داشته باشید.
در صورت انجام تشریفات گمرکی از سوی شرکت سفیران، صادرکننده بايد هرگونه نیاز به مدارک تکمیلی را در زمان مقتضی با درخواست کتبی به سفیران اطلاع دهد. بدین ترتیب مدارک دیگری که برای ترخیص در مقصد لازم است، توسط سفيران تهیه و به همراه سایر مدارک به بارنامه اضافه می‌گردد.
 

بسته بندی مناسب برای محمولات با ارزش ترافل و دنبلان کوهی

 
از آنجا كه دنبلان كوهي جزو اقلام كشاورزي است در بسته‌بندي آن‌ها نيز بايد نهايت دقت صورت گيرد و استانداردها رعايت شود. در مورد بسته‌بندي دنبلان كوهي به اين موارد توجه داشته باشيد:
 
 • اين محصول بايد در جاي خشك و خنك نگهداري شود و حتي‌المقدور بايد جلوي تغيير دماي ناگهاني (دو هوا شدن) آن را گرفت؛ چراکه باعث كپك زدن خواهد شد.
 • براي كشورهاي حاشيه خلیج‌فارس، دنبلان كوهي بايد در سبدهاي پلاستيكي قرار گيرد و روي آن با توري پلاستيكي پوشيده شود. بدين ترتيب از دستبرد افراد در امان مي‌ماند. همچنين رد شدن هوا باعث ماندگاري بيشتر و جلوگيري از كپك زدن بار خواهد شد.
 • براي صادرات به كانادا و امريكا و استراليا دنبلان كوهي بايد عاري از خاك باشد. به‌علاوه بايد در جعبه‌هاي استاندارد غذايي بسته‌بندی‌شده باشد. اگر اين محصول را با كارتن موز بفرستيد توسط گمرك كشور مقصد معدوم خواهد شد.
 • براي اروپا بايد بار به همراه یخ خشک داخل يونوليت قرار گیرد.
 

شرایط تشریفات گمرکی جهت صادرات هوایی ترافل و دنبلان كوهي

 
برای فریت بار و حمل هوایی و صادرات کالای باارزشی چون دنبلان كوهي لازم است قوانینی رعایت و مراحل خاصی جهت دریافت مجوز صادرات از گمرکات کشور طی شود. انجام پروسه امور گمرکی در گمرکات کشور مستلزم داشتن تخصص و پیشینه انجام این کار توسط شرکت و یا فرد اظهارکننده است. مشخص است که عدم داشتن این تخصص و سابقه باعث ایجاد وقفه در عملیات گمرکی در فرودگاه مبدأ و خسارت برای صاحب کالا خواهد شد.
 
 
 
 
 
 
شرکت خدمات فریت بار و کارگو سفیران با بیش از چهل سال تجربه در صادرات هوایی و حمل‌ونقل هوایی انواع کالا از گمرکات و فرودگاه‌های کشور در خدمت صادرکنندگان است. سفیران به صادرکنندگان اطمینان می‌دهد که انجام پروسه گمرکی در فرودگاه و حمل هوایی کالا را بدون وقفه و در اسرع وقت توسط پرسنل مجرب و ماهر به انجام خواهد رساند.
 

صدور بارنامه  جهت حمل هوایی ترافل و دنبلان كوهي در ترمینال کارگو فرودگاه امام خمینی

 
شرکت خدمات فریت بار و کارگو سفیران دارای مجوز رسمی از سازمان هواپیمایی کشوری است. سفیران اجازه صدور انواع بارنامه هوایی شرکت‌های معتبر هواپیمایی فعال در ایران را داراست. ما می توانیم به شما کمک کنیم مناسب‌ترین هزینه حمل هوایی بار را با معتبرترین ایرلاین های بین‌المللی داشته باشید.
پس از انجام تشریفات گمرکی در فرودگاه مبدأ توسط پرسنل این شرکت، بارنامه شما در دفتر سفيران مستقر در فرودگاه توسط پرسنل مجرب ما با بهترین نرخ حمل هوایی بار صادر می‌گردد. سپس بار شما به‌منظور حمل هوایی ترافل و دنبلان کوهی، به شرکت هواپیمایی مذکور تحویل داده خواهد شد.
 

سخن پایانی

 
امروزه کم شدن روند تولید (استخراج) و بالا رفتن قیمت ترافل و دنبلان کوهی، محققان عرصه غذا را واداشته تا در این زمینه تحقیقات گسترده‌ای را آغاز کنند. کشورهایی مانند فرانسه، ایتالیا و اسپانیا و کشورهایی در خارج از اروپا در بیست سال گذشته بسیاری از مزارع خود را به کشت ترافل اختصاص داده‌اند. دولت‌ها طرح کشت دنبلان کوهی (ترافل) را به مردم پیشنهاد می‌دهند تا این‌گونه زمین‌های بایر را آباد سازند و ضمن ایجاد کسب‌وکار به تولید این‌گونه رو به کاهش جانی دوباره ببخشند. قطعاً کشت و کار این محصول روندی کند و طاقت فرسا خواهد داشت اما طبق نتایج به دست آمده از پروژه های به محصول رسیده، نتیجه سرمایه گذاری در این امر بسیار سود ده و مطلوب خواهد بود. آیا شما تا به حال به کشت و کار این محصول طلایی فکر کرده اید؟
اکنون فعاليت‌هاي ديگر شرکت سفیران مستقر در ترمینال بار فرودگاه امام خمینی را برمی‌شماریم. تلاش ما این است که باری بر زمین و آسمان نماند:
 
 • انجام تشریفات گمرکی در راستای خروج بار از گمرکات کشور و حمل هوایی به مقصد
 • دریافت رزرو کتبی بار از ایرلاین و ارائه آن به فرستنده بار
 • ارائه خدمات آنلاین جستجوی بار جهت دریافت اطلاعات مراحل حمل توسط شرکت هواپیمایی
 • ارائه انواع خدمات انبارداری در مبدأ
 • ارائه خدمات بیمه تکمیلی بار توسط شرکت‌های معتبر بیمه و ... .
 
 
 
اطلاعات بیشتر

شرایط امنیتی و حراستی فریت ترافل و دنبلان کوهی

فرودگاهها در سرتاسر دنیا یکی از امن ترین اماکن عمومی جهت حمل هوایی مسافرین وانواع کالای تجاری به حساب می آیند. حکومت ها ودولت های کشور های مختلف ، حفظ امنیت پایدار درفرودگاه های قلمرو حکومتی خود را ، بدون لحظه ای غفلت، یکی از وظایف اصلی خود و نمادی از قدرت آن کشور در حفظ آرامش، آسایش و امنیت مردمان خود قلمداد میکنند.
ادامه مطلب

ارسال بار به تمامی کشورهای دنیا

ویدئو های دیدنی فریت بار